JoomlaTemplates.me by Discount Bluehost

Liturgiczna Służba Ołtarza

Opublikowano: niedziela, 31 styczeń 2016

Wiele jest grup przy naszej Parafii, w których można zaangażować się w posługiwanie i rozwijanie swojej wiary, swoich talentów. Są grupy dla dorosłych, są grupy dla dzieci, a jest też jedna wyjątkowa, która łączy wszystkich - Liturgiczna Służba Ołtarza, czyli ministranci i lektorzy.

Obecnie jest 35 osób, które starają się swoje obowiązki wykonywać starannie i sumiennie, tak, jak tylko najlepiej potrafią i na ile im czas pozwala. Opiekunem tej grupy jest ks. Łukasz Polasik który bardzo się troszczy o wszystkich członków Liturgicznej Służby Ołtarza i o piękno liturgii. Odpowiadają także za duchowość, formację ministrantów i lektorów, a nawet o naszą tężyznę fizyczną. Wśród ministrantów został wybrany, także „szef ministrantów”, który wprowadza nowych kandydatów do LSO wporozumieniu z Opiekunem. Dba także o dyscyplinę wśród ministrantów, a także pomaga ks. Łukaszowi i ks. Dominikowi w wielu ważnych dla wspólnoty Kościoła i Parafii sprawach, którymi zajmują się ministranci.

Ministranci nie tylko uczestniczą we Mszy Świętej, ale faktycznie służą w czasie Eucharystii. To jest wielkie wyróżnienie, że można być tak blisko ołtarza i mieć swój udział w tak wielkich Misteriach naszej wiary. Chyba śmiało można powiedzieć, że chłopcy do grona LSO są powoływani przez samego Pana Jezusa, bo to zaszczyt i odpowiedzialność, a przede wszystkim piękna służba.

Kandydat decydujący się zostać ministrantem musi wiele się nauczyć, poznać zasady kierujące się życiem grupy i Kościoła, zaaklimatyzować się w grupie starszych, wiele już umiejących kolegów. Każdy kandydat i ministrant zobowiązuje się uczestniczyć we Mszach Świętych w tygodniu, zarówno w tych porannych, jak i wieczornych. Kandydat musi często połączyć obowiązki kościelne ze szkolnymi, co czasem jest trudnym zadaniem, ale jak najbardziej możliwym. Podczas Mszy Świętej każdy ma do wypełnienia swoją funkcje. Ministranci sami dzielą się nimi, by każdy miał swój wpływ na piękno Eucharystii czy nabożeństw. Usługiwanie kapłanowi poprzez przyniesienie naczyń liturgicznych, dzwonki i gong, przytrzymywanie pateny pod Ciałem Pańskim w czasie rozdawania Komunii wiernym, posługiwanie z kadzidłem czy każda inna, nawet najdrobniejsza posługa jest darem dla Pana Boga i też jakąś formą naszej modlitwy.

Księża Łukasz i Dominik, jako nasi Opiekunowie, zapewniają wszystkim chłopcom dodatkowe rozrywki np. korzystanie z hali sportowej, wyjazdy rowerowe,ogniska ministranckie, wyjazdy wakacyjne. Co jakiś czas organizowany jest także turniej tenisa stołowego oraz „ministrancki klub filmowy”, gdzie wszyscy razem oglądają wspaniały film. Można też korzystać z najnowszego naszego nabytku - piłkarzyków. Te wszystkie zajęcia dodatkowe bardzo nas integrują i sprawiają, że mamy jeszcze więcej chęci do dalszej służby.

Chcielibyśmy także powiększyć nasze grono, dlatego zachęcamy innych chłopców do ofiarowania swego cennego czasu Bogu i wstąpienia w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza. Już w tym roku kilkoro odpowiedziało na to zaproszenie „tak”, więc mamy nadzieję, że w ich ślady pójdą następni. Zwracamy się również z prośbą do rodziców, by zachęcali swoich synów do wstąpienia w grono ministrantów.

Mateusz Gierlach

Prezes LSO w Krajence

 

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Anny w Krajence

Copyright © 2010-2015. All Rights Reserved.