Schola

Opublikowano: piątek, 01 kwiecień 2016

Schola to grupa, której celem jest wysławianie Boga, modlitwa przez muzykę oraz pomaganie w tej modlitwie innym. Do zadań Scholi należy oprawa muzyczna liturgii parafialnej i czynny udział w niedzielnych Mszach Świętych, ważniejszych świętach i uroczystościach związanych z przeżywaniem roku liturgicznego, takich jak: Triduum Paschalne, Boże Narodzenie, Boże Ciało i wielu innych.

To wiadomości ogólne… A cóż powiedzieć o nas???? Ostatnio zadaliśmy sobie pytanie: Jak długo już pracujemy?

Trudno zliczyć te wszystkie lata – przecież tak szybko mija czas. Ale przez ostatnie kilkanaście lat „przewinęło” się wielu wspaniałych młodych ludzi. Najpierw śpiewaliśmy a’capella, a później ze swoimi klawiszami dołączył do nas wówczas jeszcze uczeń Andrzej Nowak i to on przez kilka lat swoja muzyką i śpiewem pomagał nam chwalić Pana Boga. Po jego odejściu pałeczkę przejął Jakub Kwacz, który wcześniej, jako jeden z niewielu „mężczyzn” śpiewał w scholi. Spotykamy się raz w tygodniu, obecnie są to sobotnie popołudnia, aby przygotować niedzielną Eucharystię, jeśli istnieje taka konieczność zwołujemy się również na inny dzień.

Podczas tych spotkań powtarzany jest repertuar i poznawane są nowe utwory. Spotkania te wymagają systematyczności, punktualności, właściwego zaangażowania, poniesionego trudu, pewnego wyrzeczenia, ale za to dają wiele satysfakcji i radości ze wspólnego przebywania.

Nie każdemu odpowiada być może to, że trzeba ćwiczyć, ale tak to już jest. Pewnie też dlatego niektórzy nie wytrzymują i odchodzą, bo widzą, że to nie tylko niedzielne „stanie przy mikrofonie”, ale również praca. I jeszcze to wcześniejsze przyjście w niedzielę, aby się rozśpiewać, gdy tak miło się śpi.

Jednak spotkania scholi to nie tylko obowiązek, staramy się, aby można było po prostu ze sobą pobyć, dlatego tez nigdy nie kończy się to na 1 godzinie. Oprócz obowiązków są i przyjemności – staramy się gdzieś wspólnie w ramach naszych możliwości wyjechać: czy to w wakacje czy tez w ciągu roku szkolnego. Jest to szansa również na lepsze poznanie siebie w różnych sytuacjach.

A teraz może przez chwilę pochwalimy się. Wśród obecnych, jak i byłych „artystów” ze scholi mamy laureatów złotego, srebrnego oraz brązowego witraża w Festiwalu Pieśni Religijnej w Koszalinie. Więc trud i ćwiczenia przynoszą rezultaty.

Może ktoś zadać pytanie: czy schola ma jakąś nazwę? Były różne mniej i bardziej poważne… o niektórych nie wspominamy. Niektóre nazwy powstawały na potrzeby festiwalu „Laudamus te Domine”, a inne mamy nadzieje, że z sympatii do nas (np. „Kwacz band”).

Mariola Seredyn